Zbiorniki wytwarzane są na podstawie dokumentacji uzgodnionej z UDT.
Konstrukcja zbiorników jest zgodna z normą PN-EN 12285.
Zbiorniki wykonane są z atestowanych stali węglowych w gatunku:
Produkcja zbiorników odbywa się pod ciągłym nadzorem UDT. W procesie produkcyjnym wykorzystywane są nowoczesne i sprawdzone technologie, które gwarantują wysoką jakość i spełnienie aktualnych wymagań stawianych zbiornikom paliwowym.
Prace spawalnicze prowadzą wysoko wykwalifikowani spawacze, posiadający uprawnienia UDT.
Do spawania płaszcza zbiornika używany jest automat spawalniczy wykonujący spoiny łukiem krytym, co gwarantuje ich wysoką jakość i szczelność.
W trakcie wytwarzania, dla każdego zbiornika inspektor UDT przeprowadza badanie budowy oraz próbę szczelności przy ciśnieniach:
Po spawaniu zbiorniki są śrutowane do stopnia czystości SA 2,5 wg PN-ISO 8501-1
W zbiornikach podziemnych na oczyszczoną w ten sposób powierzchnię nakładana jest izolacja zewnętrzna, wykonana jako powłoka poliuretanowa. Po nałożeniu badana jest odporność powłoki poliuretanowej na przebicie napięciem 14 kV. Zastosowanie powłok poliuretanowych, charakteryzujących się bardzo wysoką trwałością, zapewnia bardzo skuteczną ochronę zbiornika przed wpływem różnorodnych czynników korozyjnych znajdujących się w gruncie.
Celem zapewnienia wysokiej jakości oferowanych przez Nas produktów, w trakcie ich wytwarzania sprawowany jest ciągły nadzór na każdym etapie produkcji. Kontrolą jakości zajmują się osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. W szczególności prowadzone są następujące badania:
Po uzgodnieniu istnieje możliwość wykonania różnorodnych powłok malarskich zabezpieczających wewnętrzną powierzchnię zbiornika:
Do każdego zbiornika dołączona jest, w dwóch egzemplarzach, pełna dokumentacja w skład której wchodzi:
Zbiorniki spełniają wymagania:
Tel: (0 89) 715-20-71,
Fax: (0 89) 715-20-73 Fax: (0 89) 715-26-78